Akciğer Rahatsızlıkları

Akciğer hastalıklarından en sık görülenleri astım ve KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) dır. Akciğer hastalıkları olan hastalar genellikle solunum yoluna ait şikayetlerle doktora başvururlar.

Astım

Hava yollarının daralması ile nefes almayı güçleştiren ve ataklar halinde yaşam boyu devam eden astım, dünyada 300 milyon kişiyi etkiliyor. Astım ataklarını kontrol altına alabilmek için tetikleyici etkenlerden korunmak gerekiyor.

Yüksek Tansiyon

  • Yetişkin her 3 kişiden 1’inde yüksek tansiyon vardır.
  • Hastaların %45’i yüksek tansiyon hastası olduğunun farkında değildir.
  • Tedavi altında olan hastaların ise %46’sı kontrol altında değildir

Vertigo

Vertigo baş dönmesi olarak tarif edilmektedir. Vertigo başka hastalıkların belirtisi olabildiği gibi tek başına da görülebilmektedir. Santral ve periferik vertigo olarak ikiye ayrılmaktadır.

Uykusuzluk

Uykusuzluk, kişinin uykuya dalmasına engel olan veya uyumamasına neden olan bir uyku hastalığıdır.  Uykusuzluk hastalığı uykuya dalmayı zorlaştırabileceği gibi çok erken uyanmaya ya da uykunun bölünmesine neden olabilen yaygın bir uyku bozukluğudur.

Ülser

Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilip, doku kaybının oluşmasıdır.

Topuk Rahatsızlıkları

Topuk ağrısı topuğun ön, arka ya da alt kısmında ortaya çıkabilir ve zaman içerisinde giderek kötüleşen bir ağrı türüdür.

Tenisçi Dirseği

Tenisçi dirseğinin tıbbi adı “lateral epikondilit” tir. El bileğini geriye doğru çeken kasların ortak başlangıç noktası, dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak adlandırılan bölgedir.

Şeker (diyabet)

Çağın hastalıkları arasında en ön sıralarda yer alan diyabet (şeker hastalığı), ölümcül birçok hastalığın oluşumunda birinci sırada rol oynayan ve dünyanın her yerinde çok yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür.

Solunum Sistemi Rahatsızlıkları

Solunum sistemi ve bağlantılı organlarda gelişen ve ortaya çıkan hastalıklar solunum sistemi hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Halen ondan fazla solunum sistemi hastalığı bulunmaktadır.

Sinirlilik

Sinirlilikte ise, öfke duygusu dışavurulmaktadır. Öfkenin dışavurulması, anlık bir çözüm sağlamaktadır. Kişi, kendisi engellendiğinde veya engellenmiş durumda hissettiğinde bir tepki vermektedir.

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Sindirim sistemi hastalıkları, hastanelerin gastroenteroloji kliniklerinin uzmanlık alanına girer, tanı ve tedavi işlemleri bu kliniklerde gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılır.

Sara Hastalığı

Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur.

Salgı Bezi Hastalıkları

İç salgı bezleri, bu bezlerin fonksiyonları, salgıladıkları hormonlar ve metabolizma hastalıkları endokrinolojinin konusudur.

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesi taşları, safra kesesi hastalıkları arasında en sık görülendir. Bunlar kolesterol ve bilirubin içerikli olmasına göre kolesterol taşları ve bilirubin taşları olarak adlandırılır.

Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar kemik, kas ve eklemde meydana gelen yangısal durumlardır. Romatizmal hastalıklar tanımının içinde yüzden fazla hastalık vardır.

Baş Ağrısı

Genellikle tüm insanlar hayatlarının bir döneminde bir defaya mahsus da olsa baş ağrısı yaşamışlardır. Baş ağrısı şiddetine göre insanın yaşam kalitesini etkileyebilir. Şiddetli baş ağrısı çeken çoğu insanın günlük işlerini yaparken zorluk çektiği görülebilir.

Panik Atak

Panik atak gerçek bir tehlike veya görünürde belirgin bir neden olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır. Panik atak anı çok korkutucudur, kişi kalp krizi geçirdiğini veya öleceğini düşünebilir.

Müktelif Eklem Rahatsızlıkları

Kemikler vücudumuzun çatısını oluşturan aktif dokulardır. Vücutta zamanla kemik ve eklem hastalıkları oluşabilir.

Migren

Sıradan bir baş ağrısı olmayıp tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvurulan rahatsızlıklardan biridir

Mide Rahatsızlıkları

Tek bir mide hastalığı yoktur. Midenin çeşitli hastalıkları vardır. Bunlar arasında en sık görülenler, gastrit, ülser, reflü, mide fıtığı ve mide kanseridir.

Mide Fıtığı

Yemek borusu ile midenin birleşme yeri normalde karın içindedir. Bu birleşim yeri göğüs kafesinin içine kayarsa buna mide fıtığı denir.

Korku Tedavisi

Temel özelliği, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir.

Konsantrasyon Bozukluğu

Geçmişten geleceğe çok hızlı bir değişime şahit oluyoruz. Tabi bu hızlı değişimin bir takım götürüleri var. Bunlardan biri de konsantrasyon bozukluğu – odaklanma sorunu.

Kolestrol

Yüksek kolesterol tedavisinde genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, diyet ve ilaç kullanımı birlikte yürütülür. Yaşam tarzı değişiklikleri ve diyete rağmen kan yağlarında hedeflenen değerlere ulaşılamadığında, ilaç tedavisi gerekir.

Kısmi Felç

Kan akımının kesildiği bölgedeki hücreler hızlıca ölmeye başlar ve inmenin oluştuğu bölgeden yürütülen fonksiyonlar da geçici ya da kalıcı kayıplar meydana gelir.

Kas Hastalıkları

Kas hastalığı, ilerleyici güçsüzlüğe ve kas kütlesi kaybına neden olan bir grup hastalığa verilen addır.

Kas Güçsüzlükleri

Yokuş ve merdiven çıkma, oturulan yerden kalkma, yürüme, kolları kaldırıp yükseğe uzanma gibi hareketler sırasında güçlük yaşanması kas hastalıklarının belirtileri olabiliyor.

Kalp Rahatsızlıkları

Bazen kalbi besleyen damarlarda ya da kapaklarında, bazen de kalbin hiç beklenmedik bir yerinde oluşan küçük bir sorun hayatınızı etkiler, hatta kimi zaman belirler.

Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıklarında erken teşhis yaşam kalitesi ve süresi açısından büyük önem taşıyor.

İdrar Yolu Rahatsızlıkları

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında ortaya çıkan çeşitli iltihabi durumlara verilen addır.

Hormonel Bozukluklar

Hormon bozukluğunun semptomları hangi bezlerin ve hormonların etkilendiğine bağlıdır.

Hiç Adet Görmeme

Regl kanamasının hiç olmaması ve ya da reglnin başladıktan sonra nedensiz şekilde kesilmesi durumuna amenore denilmektedir.

Hemoroid

Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir

Halsizlik

Halsizlik pek çok nedene bağlı olarak gelişme gösteren bir durumdur. En sık anksiyete ve depresyona bağlı olarak görülür.

Gastrit

Gastrit, mide iç yüzeyini döşeyen ve gastrik mukoza adı verilen zarın iltihaplanması durumudur.

Faranjit

Farenjit, yutkunma güçlüğü, boğaz yanması, acı ve kaşıntıya neden olan bir rahatsızlıktır. Genellikle soğuk algınlığında ortaya çıkan farenjit, coxsackie ya da mononükleoz gibi boğaz ağrısı yapan enfeksiyonların sonucu da olabilir.

Endişe

Genellikle birbirinin yerine kullanılan ve aynı anlamı çağrıştıran kavramlar olsa da bu kavramlar arasındaki farka dikkat çekmek için bu yazıyı yazmak istedim. Panik atağın da dahil olduğu hastalık gruplarından olan Anksiyete Bozukluklarında bu terimleri çok kullanmaktayız.

El Terlemesi

Terleme ortak bir sorundur ancak kesintisiz terli ellerle yaşamak bazı sorunlara neden olabilir. Genellikle panik atak, endişe, stres, sinirlilik ve depresyon ile terleme tetiklenir.

Ellerde Kavrama Tutma Sorunu

Karpal kanal sendromu; median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşan hastalıktır

Eklem Romatizması

Başta eklemler olmak üzere kas, kemik ve bağları tutan romatizma, çok sayıda hastalığı kapsayan genel bir tanımdır

Diş Ağrıları

Bazı durumlarda ise dişeti hastalıkları nedeniyle ya da travma nedeniyle dişler canlılıklarını kaybedebilir. Böyle durumlarda dişlerin enfeksiyon odağı olmadan ağız içerisinde kullanılabilmeleri için kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Depresyon

Depresyon, Latince deprimere bir olan “iç karartıcı” anlamına gelen, ruhsal bozukluktur. Depresyon içinde olan hasta, genellikle sevinç ve zevk, benlik saygısı, performans, empati ve hayata ilgisini kaybeder.

Denge Bozukluğu

Baş dönmesi ve dengesizlik doktora en sık başvurma nedenleri arasında ikinci sıradadır. İstatistikler, insanların yüzde 70’inin hayatlarının bir döneminde baş dönmesi yaşadıklarına işaret etmektedir.

Damar Tıkanıklığı

Damar tıkanıklığı, günümüzde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan tehlikeli bir hastalıktır.

Çarpıntı

Kalp atışlarının bireyi rahatsız edecek şekilde hızlandığı veya düzensizleştiği durumlar basit olarak “kalp çarpıntısı” olarak adlandırılır.

Böbrek Tedavisi

Kronik böbrek hastalığı (KBH), böbreklerin yavaş yavaş işlevini kaybettiği uzun ve genellikle yavaş bir süreçtir. Başlangıçta kronik böbrek hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Erken belirtiler göze çarpmayabilir ve bu yüzden belirtileri fark etmeyebilirsiniz.

Bel Kayması

Bel kayması, farklı sebeplerden ötürü omurga kemiklerinin öne ya da arkaya doğru kayması ile ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Bel Fıtığı

Omurlar ise omuriliği sararak hasar görmesini engeller. Bel fıtığı, omurları arasındaki kıkırdağın şiddetli zorlama (ağır kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda kalma, zorlanmaya maruz kalma, düşme, fazla kilo ve çok doğum) sonucu yerinden kayması ve yırtılması ile omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırması ile meydana gelir

Bel Ağrısı

Bel ağrısı, ağrıma, acıma, yanma veya batma şeklinde, keskin veya künt hissediliyor olabilir. Yeri bazı durumlarda noktasal olarak belirlenebilirken, bazı durumlarda dağınık ve yeri tam tespit edilemez şekildedir. Hafif veya ağır olabilir, iniş çıkışlar sergileyebilir.

Baş Ağrıları

Baş ağrısı zaman zaman herkes tarafından yakınılan bir durumdur. Fakat baş ağrısı ile her gün veya haftada birkaç günden fazla karşılaşıyorsanız, kronik günlük baş ağrısı yaşıyor olabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Soluyarak, yutarak veya cildimiz ve mukoza zarlarında yaşayan organizmalara sürekli olarak maruz kalırız.